Vintersalat med brokkoli

En salat som passer omtrent til alt, spesielt nå siden det er julens farger. Den er også perfekt i rundstykker eller mellom brødskivene gjerne med pålegg.

En frisk og knasende god salat med sesongens grønnsak, brokkoli.

En salat som passer omtrent til alt og spesielt nå siden det har julens farger. Den er også perfekt i rundstykker eller mellom brødskivene gjerne i godt selskap med pålegg.

Jeg må innrømme at jeg er blitt helt hektet på salater av råkost etter at jeg møtte Heidi, det har faktisk gått over stokk og stein etter at hun reiste tilbake til Norge.
Denne gangen ville jeg gjerne ha en litt fyldig «dressing» men ikke en ferdiglaget dressingmiks.
Jeg ville også at den skulle være uten laktose eller rettere sagt uten melkeprotein og gluten uten at det skulle hindre en fest for smaksløkene. ( heter det smaksløker på norsk, foresten)

  • 1 Brokkoli
  • 1-2 pærer
  • 1 Granateple
  • 2 ss majones
  • 2 ss soiayogurt
  • 1/4 sitron
  • 1 ss sennep
  • 1 ss vineddik
  • 3 ss olivenolje, ekstra vergine
  • Salt

I en liten bolle blander du sammen ingrediensene til dressingen. Du må gjerne lage maionese selv men du kan også jukse om tiden er knapp.

Vask brokkolien godt. Skjær av den tykke stilken siden du bare skal bruke «kronen» Behold stilken, skjær vekk det ytterste og behold det innerste, legg den i kjøleskapet og tilsett den i en suppe o.l.

Del brokkolien opp i små buketter som du igjen skjærer i biter. Det skal være mulig å spise uten å bli sittende med en diger bukett i munnen, spesielt fordi vi ikke skal koke eller varmebehandle brokkolien

Skrell pæren/e og skjær de i små biter.
Åpne granateple og ha «frøene over i en skål, hold av et par spiseskjeer som du bruker som pynt på toppen når du har blandet alt sammen.

Bland alle ingrediensene sammen med dressingen i en stor bolle. Når alt er blandet godt smaker du deg til om du vil tilsette mere olivenolje/maiones/ sitron osv. Helt til du er fornøyd med resultatet. Om du synes at det er litt for syrlig kan du tilsette bittelittegrann brunt sukker eller honning.

Dette ble et perfekt tilbehør til gårsdagen middag som var langkokt svinekam i en «fløte»saus. https://carolinesgourmet.no/italiensk-svinestek-arrosto-di-maiale-al-latte/

Det som var litt artig og ganske spennende var at måltidet ble uten laktose og gluten uten at noen ble sittende i skammekroken. Dette er faktisk et måltid som jeg kommer til å lage mange ganger.

❤️

 

Screenshot

Galleri

Scroll to Top