Loading Events

Torino og Piemonte i kongelig fotspor med trøfler og vin 21-26.10.2026

21. - 26. Oct 2026

 

 

Noen reiser setter seg litt ekstra i hjertet.
Dette er en slik.

Tenk deg at du lander i Italia og blir møtt med et varmt smil. På vei inn mot elegante Torino serveres det små fristelser i bussen – og skuldrene senker seg allerede før vi tar første stop på veien inn til Torino, de berømte rismarkene.

Torino var Italias første hovedstad, en elegant by med brede avenyer, vakre piazzaer og en nesten litt hemmelig eleganse.

Jeg har bodd her i 15 år og tar deg med til mine favorittsteder – ikke bare det du finner i guidebøkene, men det som gir byen sjel. Små historier. Skjulte hjørner. Restauranter hvor servitøren nikker gjenkjennende når vi kommer inn døren.

Vi rusler gjennom Europas største utendørs marked, Mercato di Porta Palazzo, omgitt av bugnende fruktboder, vellagrede oster og nybakt brød. Senere setter vi oss ned og nyter en silkemyk Bicerin – Torinos stolthet – mens samtalen flyter like lett som kaffen.

Vi forlater byen og flytter inn på et flott og stemningsfullt vinslott omgitt av myke åser og vinranker.

Her smaker vi slottets egne viner i kjelleren, ler rundt bordet på en liten trattoria og lar tiden gå litt saktere.

Vi drar på trøffeljakt – med spenning i luften – og besøker et av de praktfulle kongelige jaktslottene hvor lysekronene glitrer og historien sitter i veggene.

En ettermiddag maler vi med lerret og pensel – med et glass vin i hånden. Resultatet? Kanskje et mesterverk. Kanskje bare glede og latter. Begge deler er like verdifullt.

På vår siste kveld dekker vi opp med lokale oster, spekemat og slottets vin. Jeg baker den berømte focacciaen fra Liguria.

Og siden det er søndag skal vi selvsagt kose oss med de tradisjonelle italienske søndagskakene.

Dette er ikke en reise hvor vi haster fra sted til sted.
Det er en reise hvor vi sitter litt lenger ved bordet.
Smaker litt mer.
Hygger oss, ler litt høyere og reiser hjem med følelsen av å ha vært med på noe ekte.

Har du lyst til å bli med denne gangen?
Turen blir solgt gjennom reisebyrået Vista travel i Oslo https://www.vistatravel.no/rundreiser/piemonte

Varme hilsener
Caroline

Scroll to Top
Secret Link